27 Kasım 2014 Perşembe

Feministim ÇünküNeden erkekler kendilerinden daha zayıf gördükleri veya ''feminen'' tavırları olduğunu düşündükleri diğer erkeklere ''kız gibisin'' der? Ve bu neden bir hakaret sayılır? Kız veya ''kız gibi'' olmak birini daha az mı insan yapar? Kadınlık aşağılıkça bir şaka mıdır? Üstüne üstlük bunu yapan sadece erkekler değil, kadınlar da var.
Yapmayın! Bu ayrımcılığı sürdürmeyin.

Oğlunuzun oyuncak bebeklerle oynamasına izin verir miydiniz?
Veya kızınızın oyuncak kamyonlarla oynamasına izin verir miydiniz?
Oğlunuz pembe bir t-shirt giymek istediğinde tepkiniz ne olurdu?
Veya kızınızı futbol kursuna yazdırır mıydınız?

Eğer cevabınız hayır ise, neden? Neden olmasın? Çünkü okuldaki çocuklar onlarla alay eder diye mi? Çünkü toplumsal cinsiyet rollerine bağlı kalmadıkları için mi? Belki de başta ebeveynler olarak, çocuklarınızı bu düşüncelerden bağımsız bir şekilde eğitmelisiniz.

Peki ya başarması güç bir şeyi yapmak için neden ''taşaklı'' olmak gerekir? Halbuki, erkeklerin en zayıf noktası testisleridir. Ve gerçekten bir şey başarmak için onlara ihtiyaç var mıdır? Buna göre eğer sadece erkeklerin testisleri olduğunu düşünürsek ve onlar ''taşaklı'' olabiliyorsa, kadınlar hiç bir zaman erkekler kadar iyi olamaz. Değil mi?

Bu bana kadın ve erkeğin hala eşit olarak görülmediğini gösteriyor. Her ne kadar toplumumuz geçmişe oranla ilerlemiş olsa da, her ne kadar her kültürde bu konu çok daha fazla gündeme getirilse de, henüz yeterli değil. Bana göre kadınların bu savaşı, eş cinsellerin mücadelesine çok benziyor. Geyleri baskı altına almak için dini kullananlar bir yana, hala eş cinsellerin sadece ''feminen'' olduğunu, ki bu bariz bir şekilde aşağılayıcı olarak dile getiriliyor, ve eş cinsellerin cinsiyet normlarına uymadığını düşünen bir kesim var. Dolasıyla onlar bizi erkekten daha aşağıda görüyorlar. ''Erkekten daha aşağı'' nedir? Erkek olmak besin zincirinin en tepesinde olmak gibi midir? Heteroseksüel beyaz bir erkek olman seni eş cinsel zenci bir kadından ''daha iyi'' mi yapar? İşte buna anlam veremiyorum. Hatta eş cinsellerin arasında bile, daha ''erkeksi'' oldukları ve toplum ideallerine daha uyumlu oldukları için kendilerini ''kadınsı'' olan geylerden daha üstün görenler var. Çocukluğundan beri ''feminen'' davranmış gey tanıdıklarım var. Onların bir gün yataktan kalkıp, ''Bundan sonra daha ''kız gibi'' konuşup, sesimi incelteceğim.'' dediklerini mi sanıyorsunuz? Hayır! Onlar böyle. Ve bunda yanlış olan ne? Ya da ''erkek fatma'' olmanın nesi yanlış? Cevabımı tahmin ediyorsunuzdur. Hiç bir şekilde yanlış değil.

Ve biliyor musunuz, cinsel organınız sadece erkek ve kadının arasındaki cinsellik temelli biyolojik farklılığı belirliyor. Cinsiyet ise farklıdır. Transseksüellerden haberiniz var mı? Vajinayla doğmuş ama psikolojik ve başka aklınıza gelebilecek her yönden kendini erkek hisseden kadınlara ne olacak? Bu garip değil, size garip gelebilir ama bu doğal. Ve sizin bu insanlara ayrımcılık yapmaya hiç bir hakkınız yok. Ne yani, bir penisin var ve penisinin ''gerektirdiği gibi'' hissediyorsan ne olmuş? Bu seni kimseden daha iyi veya üstün yapmaz.

Feministim çünkü, ''kız gibi'' demenin aşağılayıcı bir hakaret olmasından bıktım. Pembe rengin erkekler için olmaması ve çocukların kendileri gibi büyümelerini engelleyen bu heteronormatif düzenden ve toplumsal cinsiyet rollerinden bık-tım.

SİZ DE BIKMADINIZ MI ANAM?

8 yorum:

 1. BA YIL DIM. Çok güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. tam bi flawless yazı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yazının görseli ***Flawless temasından esinlenilmiştir, teşekkürler. :)

   Sil
 3. yazı 10 numara 5 yıldız tam görselle laf vurcaktım benden önce farkeden olmuş :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi 10 senedir Beyoncé hayranıyım ya hayatımın her yerine etkisi var kadının bu ne ki :)

   Sil
  2. tmm itiraf ediyorum orta okulda hayvan gibi destiny's child dinlerdim ve hayatımda aldığım ilk cd dangerously in love dı ahahahaha utanmıyorum :D

   Sil
  3. Say My Name videosunu gördüğüm ilk günü hala hatırlarım benim ilk aldığım B'Day idi yaştan kaybettim :D

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...